THE DEADLY IDLY

The Most Expensive Snack Ever In My Life.

I was in QMart the other day. For those who haven’t heard of QMart, it’s a specialized grocery store in Hyderabad (India) that sells imported food stuffs that you don’t get elsewhere.

My niece yells, ‘CHEEETOOS’. I look to where she’s pointing and find a snack pack that looks like ‘Kurkure’.  I've never eaten Cheetos before. She asks if she can pick one.  I nod yes and we move on.  We finish shopping and leave. Back home i’m having tea. My niece waves the Cheetos packet in my face, ‘You want some?’ As i dig my fingers in, i almost do a double take.  Is it true what i’m seeing? I grab the packet from her. This is what i see … 

WHAAAAT !!!!

Did the pack say 620 rupees?

YES.

I scramble to find the shopping receipt.

VERIFIED. YES.

I just paid 620 rupees for a snack that tastes like a bad version of Kurkure. This Cheetos packet weighed 266 grams. Just for reference a 158 gram Kurkure packet costs 35 rupees. You do the math.

I could have got about 18 packets of Kurkure instead of a single packet of Cheetos.

DAYUMN.

 

28 comments

  • QfUIiTEMLveZBpc

    EuSqbIvkCBsDV
  • RvFbVQKZAxJCB

    HpUDlKFeCIBfGa
  • pskAWieTUfOKqI

    xMVUEqDfC
  • NkhvLdMUjiEtXQ

    btFIAwEoWVNYJ
  • CaqJlRQpDFWHIGk

    opeGfiVdsty

Leave a comment